آغاز پروژه سفر سبز سازمان بین‌المللی دریانوردی

هادی حق‌شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: کمیته حفاظت از محیط‌زیست (MEPC) سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) در هفتاد و چهارمین نشست این کمیته، اقدامات تازه‌ای را در جهت تسهیل دستیابی به اهداف مندرج در راهبرد اولیه آیمو در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشتی‌ها اتخاذ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، هادی حق‌شناس با اشاره به اقدامات کمیته حفاظت از محیط‌زیست سازمان بین‌المللی دریانوردی، اظهار کرد: تصویب اصلاحاتی برای تقویت الزامات اجباری کنونی به‌منظور ارتقای کارایی انرژی کشتی‌های نوساز، آغاز چهارمین مطالعه آیمو در خصوص گازهای گلخانه‌ای، تصویب قطعنامه‌ای برای ترغیب همکاری با بنادر جهت کاهش انتشار این گازها از صنایع کشتیرانی، تصویب فرایندی برای ارزیابی تأثیرات اقدامات پیشنهادی جدید، توافق بر سر ایجاد یک صندوق امانی برای تأمین بودجه اقدامات مرتبط با گازهای گلخانه‌ای و موافقت با شرح وظایف ششمین و هفتمین کارگروه‌های بین جلسه‌ای در نوامبر ۲۰۱۹ و مارس ۲۰۲۰ ازجمله اقدامات صورت گرفته است.

به گفته حق‌شناس، در هفتاد و چهارمین نشست MEPC همچنین اقدامات پیشنهادی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت باهدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از فعالیت کشتی‌ها موردبحث و بررسی قرار گرفت تا در نشست‌های آتی این کمیته مورد تصویب قرار گیرد.

حق‌شناس تأکید کرد: کمیته حفاظت از محیط‌زیست از دبیرخانه آیمو درخواست کرد ارتباط و همکاری نزدیک خود را با دبیرخانه کنوانسیون سازمان ملل متحد در خصوص تغییرات اقلیمی (UNFCCC) حفظ و از مشارکت نمایندگان آیمو در رویدادها و نشست‌های این دبیرخانه اطمینان حاصل کند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر اظهار کرد: آیمو به‌صورت مؤثر در کنفرانس‌های تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد شرکت می‌کند و داده‌های به‌روزرسانی شده خود را به هیئت فرعی مشاوره فنی و علمی (SBSTA) ارائه می‌دهد؛ بدین ترتیب، کمیته از دبیرخانه آیمو خواست دستاوردها و نتایج فعالیت‌های آیمو را به‌صورت مقتضی به هیئت‌ها و نشست‌های این کنوانسیون اعلام کند.

بر اساس این گزارش و بنا بر اعلام کمیته حفاظت از محیط‌زیست، همچنین اطلاعات در خصوص فعالیت آیمو درزمینهٔ کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در نشست پنجاهم این هیئت در شهر بن آلمان (۱۷ تا ۲۸ ژوئن ۲۰۱۹) و نشست پنجاه و یکم این هیئت در حاشیه کنفرانس‌های تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در شهر سانتیاگو شیلی (۲ تا ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹) موردبررسی قرار خواهد گرفت.

گفتنی است در همین راستا، پروژه سفر سبز آیمو (نروژ ۲۰۵۰) به‌منظور رسیدگی به‌ضرورت ارائه همکاری فنی به کشورها و حمایت از انتقال فناوری و ارتقای فناوری سبز باهدف بهبود کارایی انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش‌های مختلف صنایع دریایی نیز از ۱۳ می ۲۰۱۹ آغاز شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *