آلایندگی موتورسیکلت ها

آلایندگی موتورسیکلت ها ۱۵ برابر خودروهای عادی

آلایندگی موتورسیکلت ها

معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهردار تهران، گفت: موتورسیکلت تا ۸برابر خودرو یورو ۲ آلودگی و ۱۵برابر خودرو معمولی پیمایش دارد.

سیدمازیار حسینی، با بیان مطلب، فوق اظهار داشت:‌ طبق آمارهای موجود سه میلیون خودرو با پلاک تهران در شهر تردد می‌کنند که از این تعداد حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو مطابق قانون در سن انجام معاینه‌فنی قرار دارند.

وی در ادامه، تصریح کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه‌فنی شهر تهران مراجعه کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم ۳۰۰ هزار خودرو باقی‌مانده نیز در ماه‌های آینده برای انجام معاینه‌فنی مراجعه کنند.

معاون شهردار تهران با اشاره به اطلاعات به‌دست آمده از بررسی داده‌های آماری مراکز معاینه‌فنی شهر تهران، افزود: اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد از هر سه خودرو پیکان، پراید و وانت بیسان که به مراکز معاینه‌فنی مراجعه کرده‌اند دو خودرو مردود شده است که در مجموع ۶۷ درصد از مردودی‌های مراکز معاینه فنی خودروهای شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند. 

به اعتقاد حسینی داده‌های آماری نشان می‌دهد، سه خودرویی که سهم بسزایی در آلودگی هوا  و مصرف سوخت دارند؛ به دلیل نقص ایمنی بیشترین آمار تصادفات را نیز به خود اختصاص داده اند.

به گزارش روابط‌عمومی معاونت حمل‌ونقل وترافیک، وی با اشاره به این‌که بیشتر افرادی که در تصادفات جاده‌ای و شهری جان خود را از دست می‌دهند در رده سنی ۲۱ تا ۵۰ سال قرار دارند و آمارها نشان می‌دهد که هر سال حوادث و تصادفات رانندگی حدود ۶ درصد از تولید ناخالص ملی را از بین می‌برد، این مساله موضوع مهمی است که اکنون با توجه به اطلاعاتی که از مراکز معاینه‌فنی خودرو به دست آورده‌ایم غیر قابل انکار بوده و باید در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور تاثیر بگذارد.

معاون شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره موتور سیکلت‌های کاربراتوری نیز، گفت: متاسفانه در بحث میزان آلایندگی موتورسیکلت‌ها وضعیت شهر تهران بدتر است زیرا، آمارها نشان می‌دهد هر موتورسیکلت کاربراتوری بین ۵ تا ۸ برابر خودرو یورو ۲ می‌تواند آلودگی ایجاد کند، اما نکته‌ای که این مساله را بدتر می‌کند، این است که متوسط پیمایش یک موتور سیکلت ۱۰ برابر بیشتر از یک خودرو معمولی با متوسط پیمایش ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر است.
موتور سیکلت‌ها به غیر از میزان بالای آلایندگی هوا، باعث افزایش آلودگی صوتی در تهران نیز می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *