استقبال ویتنام از پیشنهاد برقراری خط کشتیرانی بین ایران و ویتنام

محمد راستاد با بیان اینکه هدف از سفر به ویتنام ایجاد زمینه‌های لازم برای توسعه همکاری‌های دریایی و بندری بین دو کشور بود گفت: ویتنامی‌ها از افزایش حجم تجارت با ایران و پیشنهادات مطرح‌شده در راستای همکاری‌های دریایی و بندری دو کشور استقبال کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در سفر به ویتنام و ملاقات با مسئولان بندری و دریایی این کشور، ضمن بازدید از بنادر بزرگ آن برای افزایش همکاری‌های دوجانبه در بخش دریایی و بندری، اظهار کرد: موافقت‌نامه کشتیرانی بین جمهوری اسلامی ایران و ویتنام در سال ۱۳۸۱ امضا و مبادله شده است، تجارت خارجی سالانه ویتنام  بالغ‌بر ۴۰۰ میلیارد دلار و حجم سالانه حمل‌ونقل دریایی این کشور نیز حدود ۵۰۰ میلیون تن است و کشوری مهم در بخش مبادلات بازرگانی و دریایی به شمار می‌رود.

جزییات بازدیدهای بندری و دریایی در سفر به ویتنام

وی ادامه داد: در ابتدای این سفر دیداری را با سفیر محترم ایران در ویتنام داشتیم و در ارتباط با برنامه‌ها و اولویت‌های این سفر تبادل‌نظر کردیم. پس‌ازآن از اداره بندر بزرگ “های فونگ” و طرح توسعه بندر “لکهوین” بازدید شد و قبل از آن نیز دیدار با مقامات اداره بنادر فونگ صورت گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در ادامه از دانشگاه علوم و فنون دریایی ویتنام بازدید شد که شامل دیدار با ریاست این دانشگاه و آشنایی با فعالیت‌ها و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه بود، گفت: این دانشگاه در مقاطع لیسانس تا دکتری در تمامی رشته‌های مرتبط با علوم دریایی دانشجو می‌پذیرد و تعداد دانشجویان آن نیز ۱۵۰۰۰ هزار نفر است و دانشگاه بسیار پیشرفته و مجهزی محسوب می‌شود.

راستاد با بیان اینکه ملاقات با نوین وان کونگ؛ معاون وزیر حمل‌ونقل ویتنام دیگر اتفاقی بود که در طول این سفر انجام شد، عنوان کرد: در جریان این دیدار پیشنهاد دادیم برابر ماده ۱۵ موافقت‌نامه کشتیرانی تجاری دو کشور، کارگروه مشترکی به‌منظور بررسی و برنامه‌ریزی عملیاتی جهت توسعه روابط بندری و دریایی ایران و ویتنام تشکیل و اولین اجلاس مربوط به آن نیز در طول سال جاری در تهران برگزار شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این توانمندی و ظرفیت بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه مزیت‌های ترانزیتی کشور تشریح و پیشنهاد شد که خط کشتیرانی منظم بین دو کشور برقرار شود.

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در جریان این ملاقات همچنین پیشنهاد شد تا همکاری فنی و تخصصی درزمینهٔ فعالیت‌های دریایی و بندری ایران و ویتنام انجام شود و دو کشور از مواضع یکدیگر در مجامع بین‌المللی و دریایی حمایت کنند.

راستاد با تأکید بر اینکه معاون وزیر حمل‌ونقل ویتنام از پیشنهادات مطرح شده در راستای توسعه روابط دریایی و بندری بین دو کشور استقبال کرد، گفت: وی خواستار افزایش حجم تجارت طرفین از طریق افزایش میزان همکاری‌های تجار و بخش خصوصی ایران و ویتنام شد.

وی خاطرنشان کرد: درنهایت نیز از معاون وزیر حمل‌ونقل ویتنام دعوت به عمل آمد تا جهت بازدید از بنادر کشور به ایران سفر کند که این مسئله نیز مورد استقبال قرار گرفت.

 تشریح ظرفیت‌های ترانزیتی و قابلیت‌های بندر چابهار

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه همچنین با مدیرعامل خط کشتیرانی ملی ویتنام ملاقاتی صورت گرفت، اظهار کرد: در این ملاقات نیز به اهمیت برقراری خط منظم کشتیرانی بین ایران و ویتنام تأکید و ظرفیت‌های ترانزیتی و قابلیت‌های بندر چابهار تشریح شد.

به گفته راستاد درمجموع انتظار می‌رود ارتقای روابط بین دو کشور ایران و ویتنام در دستور کار قرار گیرد تا طرفین بتوانند از مزیت‌ها و ظرفیت‌های دریایی و بندری یکدیگر به نحوی مطلوب استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه میزان حمل‌ونقل دریایی ویتنامی‌ها بالاست، خاطرنشان کرد: با توجه به روابط خوبی که بین دو کشور برقرار است و مزیت‌های بندری و دریایی که ایران و ویتنام از آن برخوردار هستند، به نظر می‌رسد که اگر فضای لازم به وجود آید میزان تجارت دریایی دو کشور افزایش یابد، می‌توانیم شاهد برقراری تردد منظم خطوط کشتیرانی بین بنادر ایران و ویتنام باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی، تأکید کرد: ویتنامی‌ها شرایط مناسبی در حوزه حمل‌ونقل دریایی دارند و طرح‌های توسعه‌ای بنادر این کشور به‌خوبی در حال پیشبرد است.

راستاد در خصوص اینکه آیا همانند ویتنام، سفر به کشورهای دیگری نیز جهت برقراری توسعه روابط بندری و دریایی با ایران در برنامه تعریف‌شده سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارند، اظهار کرد: با تعدادی از کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه مذاکراتی انجام‌ شده و امیدوار هستیم در آینده نزدیک ملاقات‌های این چنینی داشته باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید