افت ۳۴ درصدی عملکرد ترانزیتی بنادر کشور

ترانزیتی بنادر کشور

یک میلیون و ۷۸۲ هزار و ۸۰۸ تن کالا در سه ماه نخست امسال در بنادر کشور ترانزیت شد. عملیات ترانزیتی بنادر  کشور در فصل بهار امسال با کاهش چشمگیر ۳۴.۲ درصدی نسبت به سال گذشته به یک میلیون و ۷۸۲ هزار و ۸۰۸ تن رسید.

در حالی که بر اساس آمار سازمان بنادر ودریانوردی،تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی و مواد نفتی بنادر در فصل بهار،بیش از ۱۵ درصد و فعالیت کانتینری نیز بالغ بر  شش درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته، فعالیت ترانزیتی بنادر خلاف جهت دیگرعملیات بندری حرکت کرده و کاهش ۳۴.۲ درصدی را در بهار امسال از خود به جای گذاشت. روند کاهشی ترانزیت بندری ایران در شرایطی تداوم یافته است که چند مسیر ترانزیتی اصلی همچون مسیرهای ترانزیتی «بندر امام – شلمچه – عراق» و «محور شرق» (از چابهار به آسیای میانه)، «محور ترانزیتی شمال – جنوب» و «شبه‌قاره هند – دریای مدیترانه و اروپا» وابسته به ترانزیت دریایی است و ایران در این مسیرها جایگاه ویژه دارد.

 

در کارنامه فعالیت ترانزیتی بنادر کشور ، بندر شهیدرجایی به عنوان نخستین بندر و پس از آن بندر امام خمینی به عنوان دومین بندر، حدود ۹۴ درصد از فعالیت ترانزیتی بنادر را به خود اختصاص داده‎اند  اما این دو بندر در فصل بهار امسال این دو بندر مسیر کاهشی را طی کرده‎اند به طوری که بندر شهیدرجایی با کاهش ۹ درصدی و بندر امام خمینی با سقوط ۶۰ درصدی عملیات ترانزیتی فصل بهار را به پایان رساندند.

 

بر اساس آمار سازمان بنادر ودریانوردی ، در سه ماهه نخست امسالیک میلیون و ۷۸۲ هزار و ۸۰۸ تن کالای غیرنفتی و مواد نفتی در بنادر کشور ترانزیت شد که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش ۳۴.۲ درصدی داشته است . طبق این آمار  ۵۶۹ هزار و ۵۹۳ تن از  این رقم سهم مواد نفتی و یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۲۱۵ تن سهم کالاهای غیرنفتی بوده است.

 

بندر شهیدرجایی با سهم یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۹۶۳ تن ترانزیت در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد کاهش را عملیات ترانزیتی داشته است. بندر امام خمینی نیز با ثبت کاهش ۶۰ درصدی در این فعالیت بندری، حدود ۵۰۶ هزار و ۸۸۲ تن مواد نفتی را ترانزیت کرده است.

 

پس از این دو بندر، بندر بوشهر با فاصله بسیار زیاد از دومین بندر در رده سومین بندر ترانزیتی نشسته به صورتی که با ترانزیت۲۹ هزار و ۳۶۳ تن کالای غیرنفتی افزایش ۸.۶۴ درصدی را ثبت کرده است، اما پس از آن دوباره بنادر درمسیر کاهشی قرار گرفته به صورتی که بندر لنگه با ترانزیت ۲۲ هزار و ۲۳۰ تنی و کاهش ۲۵.۴ درصدی دررتبه چهارم، بندر شهیدباهنر با ترانزیت ۱۶ هزار و ۶۲۴ تنی دو کاهش ۵۱.۵ درصدی در جایگاه پنجم، بندر انزلی با ترانزیت ۱۵ هزار و ۳۰۵ تنی و کاهش ۲۰.۴۲ درصدی در جایگاه ششم، بندر امیرآباد با ترانزیت ۱۲ هزار و ۶۰۷ تنی و کاهش ۶۳ درصدی در جایگاه هفتم قرار گرفته‎اند.
علاوه بر این، بندر خرمشهر باکاهش ۲.۱۶ درصدی،بندر آبادان با کاهش ۸۰.۶ درصدی، بندر چابهار با کاهش ۱۰۰ درصدی، بندر نوشهر با کاهش ۵۱.۱۹ درصدی، بندر فریدون کنار با کاهش ۱۰۰ درصدی و بندر نکا با افزایش ۱۰۰ درصدی سهم بسیار کمی در ترانزیت بنادر داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید