مدیرعامل راه‌آهن ج. ا. ا. نایب‌رئیس مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه

اجلاس مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه با حضور رئیس اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) مدیرعامل راه‌آهن‌های منطقه و همچنین مقامات ارشد (UIC) در ۱۵ تیرماه ۹۸ در کشور اردن برگزار شد.

در این اجلاس روسای راه‌آهن‌ها بر اهمیت بررسی و تعریف پروژه‌های مشترک ریلی در منطقه جهت توسعه زیرساخت‌ها و افزایش حمل بار و مسافر تأکید کردند.

سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران که در این اجلاس حضور داشتند، ضمن ایراد سخنرانی، وضعیت فعلی و برنامه‌های آتیه راه‌آهن ایران، روند پیشرفت پروژه‌های ریلی و ارتباطات ریلی با کشورهای هم‌جوار را مطرح و با اشاره به پتانسیل‌های موجود در منطقه پیشنهاد ایجاد شورای حمل‌ونقل ریلی در (UIC) را به‌منظور افزایش اثربخشی و کاربردی نمودن استانداردها و مقررات (UIC) در انجام عملیات و افزایش حمل بار و مسافر بین کشورهای عضو ارائه کرد که با استقبال و موافقت اعضا مواجه شد.

شایان‌ذکر است در این اجلاس مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان نایب‌رئیس اول مجمع منطقه راه‌آهن‌های خاورمیانه منصوب شدند.

مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه از سال ۲۰۰۹ رسماً کار خود را آغاز کرده و مقر آن در تهران است و راه‌آهن‌های ایران، ترکیه، قطر، امارات، عربستان، عراق، سوریه، حجاز سوریه، اردن، عمان و افغانستان و همچنین شرکت‌های معادن اردن، تاشیماچلیک ترکیه و ریل پرداز سیر ایران عضو آن هستند.

در حاشیه این اجلاس مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با روسای راه‌آهن ترکیه، اردن و سوریه و همچنین رئیس اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌های (UIC) مذاکرات دوجانبه داشتند و ضمن بررسی وضعیت موجود بر لزوم توسعه همکاری‌ها با تمرکز بر پروژه‌های مشترک و همچنین اعلام آمادگی ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه ریلی آن کشورها تأکید کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید