بازرسي خطوط انتقال برق توسط پهبادها

بازرسی خطوط انتقال برق توسط پهبادها

همزمان با آخرین روز کنفرانس بین المللی برق عنوان شد:

بازرسی خطوط انتقال برق توسط پهبادها

به گزارش پایگاه خبری توانیر، متخصصان ایرانی در حال بررسی بهره گیری از پهبادها در بازرسی خطوط انتقال برق، به ویژه در مناطق صعب العبور هستند.

 

براین اساس، کنترل پذیری و مانور مناسب، مقاومت دربرابر خطاها، مداومت پروازی، ارتفاع مناسب پروازی، دوربین مناسب با قابلیت نزدیک کردن تصاویر(زوم)، سیستم ارتباطی مناسب، مانیتورینگ برخط و… از جمله ویژگی های سیستم های عمود پرواز یا پهبادها به شمار می رود.

با توجه به این ویژگی ها، سه تن از محققان شرکت برق منطقه ای فارس طرح استفاده از نوع خاصی از پهبادها را داد . این طرح را در بازرسی خطوط انتقال برق در حال اجرا دارند.

براساس مطالعات انجام شده توسط متخصصان این شرکت ، مقاله ای در این قالب در کنفرانس بین المللی برق ارائه شده است . طول زیاد خطوط شبکه، گستردگی جغرافیایی و عبور از مناطق صعب العبور و عمر بالای شبکه از دلایل بازرسی خطوط انتقال برق به شمار می رود.

محمدتقی رئیسی، نوید اقتدارپور و مهدی توکلی از پژوهشگران و کارشناسان برق منطقه ای فارس هستند . آن ها بررسی هایی روی سیستم های عمودپرواز(پهبادها) انجام دادند . گفتند : در حال حاضر بازرسی خطوط انتقال برق کشور به روش قدیمی و به صورت بازدید صعودی و عمومی انجام می شود.
براساس این مطالعه انجام شده، سرعت و دقت کم، هزینه زیاد، احتمال آسیب دیدگی نیروی متخصص و… از جمله معایب استفاده از روش های مرسوم کنونی در بازدید خطوط انتقال برق است.

این درحالی است بازدید از خطوط انتقال برق توسط پهبادها مزایای بسیار بیشتری نسبت به روش های کنونی دارد . می توان به افزایش دقت و سرعت بازرسی از خطوط، امکان بازرسی در شرایط برقدار، کاهش صدمات جانبی نیروی های متخصص اشاره کرد . همچنان می توان به آشکارسازی عیوب غیرقابل تشخیص در روش های مرسوم و امکان بررسی شرایط محیطی و ارزیابی وضعیت آنها اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *