بحران در گمرک دوغارون خراسان

رئیس کمسیون حمل‌ونقل و ترانزیت اتاق بازرگانی خراسان رضوی خواستار حل سریع بحران گمرکی مرز دوغارون شد.

احمد زمانیان یزدی، رئیس کمسیون حمل‌ونقل و ترانزیت اتاق بازرگانی خراسان رضوی ژ با اشاره به اینکه شب گذشته در جلسه کمسیون حمل‌ونقل و ترانزیت اتاق بازرگانی خراسان رضوی در خصوص بحران گمرکی دوغارون به گفت‌وگو پرداخته شد چرا که توقف و انتظار بیش از هزار دستگاه کامیون و تریلی ترانزیتی در گمرک دوغارون موجب اعتراض صادرکنندگان، شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی و رانندگان شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات و ترانزیت به ترتیب ۷۰ و ۳۰ در صد از عملکرد و حجم کاری گمرک دوغارون را به خود اختصاص داده است گفت: با برابری و تعادل سهم ترانزیت و صادرات در حجم کاری گمرک دوغارون می‌توان بخشی از مشکل صف‌های انتظار طولانی این پایانه مرزی را مرتفع کرد.

همچنین محمود سیادت، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان در خصوص این بحران اظهار داشت: علت اصلی تراکم صف‌های انتظار در مرز دوغارون، اختلاف دو کشور افغانستان و پاکستان و انتقال بار ترافیکی و ترانزیتی به دوغارون است. گمرک دو غارون ظرفیت و امکانات لازم برای پذیرش محمولات ترانزیتی را ندارد. با راه‌اندازی مسیر چابهار –میلک مشکل بار ترانزیتی دوغارون در آینده حل خواهد شد.

سیادت در خصوص دلایل صف‌های متراکم در آن‌سوی مرز ایران گفت: کمبود باسکول، اختلاف مرزبانی و گمرک افغانستان با یکدیگر از جمله این دلایل است. ثبت دستی CMR، عدم تخلیه بار در زمان معین، نبود ناظر و متولی در پایانه و کم‌کاری کارکنان اداره گذرنامه و مشخص نبودن واحدهای بازرسی مرزی از جمله دلایل این مشکل در داخل مرزهای ایران است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *