برداشت روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب گاز از ایرانی¬ترین سکوی نفتی

با توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در کمتر از یک ماه آینده رخ خواهد داد:

بندرعباس در حالی میزبان عملیات بارگیری سکوی۲۵۳۰ تنی فاز ۱۴ با عنوان سکوی ۱۴A  بود که سازندگان این سکو متخصصان ایرانی هستند و با اهتمام همین متخصصان این سکو در محل فاز ۱۴ پارس جنوبی نصب خواهد شد.

عملیات بارگیری سکوی فاز۱۴A  با حضور فریدون همتی، استاندار هرمزگان و جمعی از مدیران شرکت نفت و گاز پارس و شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران با موفقیت آغاز شد.

حمیدرضا مسعودی مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به پایان عملیات حفاری ۸ حلقه چاه و امکان برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در بلوک فاز ۱۴ پارس جنوبی پیش‌بینی کرد تا ۲۲ بهمن‌ماه (کمتر از یک ماه پس از نصب سکوی ۱۴A)، برداشت ۱۴ میلیون مترمکعب در روز (۵۰۰ میلیون فوت مکعب) آغاز شود.

مسعودی گفت: عملیات احداث این فاز از خرداد ماه سال ۱۳۸۹ آغاز شد و استقرار چهار سکوی دریایی با مجموع ۴۴ حلقه چاه در فاصله ۱۰۵ کیلومتری ساحل کنگان هدف گذاری شد.

وی تصریح کرد: دی ماه سال۱۳۹۰ اعلام شد که مراحل ساخت چهار پایه سکوی این فاز به پایان رسیده است و خردادماه سال ۱۳۹۱، نخستین جکت فاز ۱۴ در آب­های خلیج فارس نصب شد. اکنون بیش از ۵ سال از نصب نخستین جکت فاز ۱۴ می­گذرد.

مسعودی از بارگیری دو سکوی قبلی این فاز به منظور نصب در فازهای ۱۷ و ۱۸ یاد کرد و گفت: سکوی ۱۴A و ۱۴B مجددا ساخته شده که شاهد بارگیری نخستین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ هستیم و درباره برنامه زمان بندی راه­اندازی آن اضافه کرد که این سکو تا ۲۲ بهمن ماه به بهره­برداری خواهد رسید تا ظرفیت برداشت ۱۴/۲ میلیون مترمکعب گاز غنی از طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی محقق شود.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ مبلغ قرارداد این طرح را ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار اعلام کرد که پیش بینی می­شود برای تکمیل ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار نیاز به تزریق منابع مالی داشته باشد.

مسعودی از طرح توسعه فاز ۱۴ به عنوان یکی از ایرانی­ترین فازهای پارس جنوبی یاد کرد و گفت: همکاری و تعامل بسیار خوبی در حوزه پیمانکاران درون کنسرسیوم به رهبری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و پیمانکاران بیرونی این طرح شکل گرفت که نشانگر بلوغ و تعالی پیمانکاران و سازندگان داخلی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید