بهره برداری از میادین نفت و گاز در گرو توسعه صنایع دریایی

سیف در افتتاحیه دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت بیان کرد: بهره برداری از میادین نفت و گاز در گرو توسعه صنایع دریایی

محمدسعید سیف در افتتاحیه دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت گفت: در حدود ۴۰۰ میلیون نفر در کشورهای شمالی ایران دسترسی به دریا ندارند که بهترین راه ارتباط آنها با دریا کشور ایران است، از همین رو آینده دریایی کشور مستلزم نگاه ویژه به دریاست و هریک از ما باید همچون اکوسیستمی عمل کنیم تا بتوانیم توسعه دریایی کشور را رقم زنیم.

سیف با بیان این که کل دنیا یک کره آبی است، گفت: با نگاهی به نقشه جهانی می بینیم که قاره هر کدام در جزایری مستقر شده اند و تنها راه ارتباطی این قاره ها از دریا شکل می گیرد. همچنین ایران در نقطه ای قرار دارد که می تواند دریاهای آزاد را در کشورهای مختلف آسیای میانه به یکدیگر متصل کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی ایران را از ذخایر نفت و گاز غنی دانست و افزود: بهره برداری از میادین نفت و گاز در جنوب کشور نیازمند کشتی های خاص دریایی است و بهره برداری در گرو  استفاده از دریا و توسعه این مسیر است.

سیف از وضعیت موجود در حوزه دریا ابراز امیدواری کرد و گفت: خوشبختانه طی دو دهه اخیر پیشرفت های خوبی در زمینه سکوهای دریایی و همچنین کشتی سازی صورت گرفته است.

وی با اشاره به رشد صعودی مقالات علمی در حوزه دریا بیان کرد: از سویی توانسته ایم در سال ۲۰۱۵ جایگاه نهم را در دنیا از آن خود کنیم که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است، اما از سوی دیگر ضد و نقیض هایی در این مسیر وجود دارد.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی ادامه داد: با وجود پیشرفت در حوزه علمی وضعیت صنعتی کشور در جایگاه مناسبی قرار ندارد و نتوانسته ایم در این حوزه موجبات اشتغالزایی را فراهم کنیم و به ارزش افزوده و تولید محصولات در کشور بپردازیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *