تبدیل ۱۰۰ روستا به روستای پاک

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: طرح ارتقای توانمندی های زنان روستایی در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با هدف ایجاد روستاهای پاک، امسال در ۱۰۰ روستای استان اجرا می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، سیدجواد حسینی، صبح امروز دوشنبه ۲۶شهریور ماه در سومین نشست کارگروه توانمندسازی زنان روستایی که به میزبانی اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد، افزود: روستای پاک روستایی است که عاری از بیسوادی، بیکاری، طلاق و اعتیاد باشد و تمامی خانواده های روستا تحت پوشش بیمه روستایی درآمده باشند. همچنین مطالعه سالانه حداقل یک کتاب برای باسوادان روستا به عنوان مولفه دیگر روستای پاک می باشد.
وی افزود:معتقدیم که برای انجام هر اقدام موثری باید از زنان به عنوان بنیان خانواده و روستا آغاز کرد و هدف گذاری ما تبدیل ۱۰۰ روستای قرار گرفته در طرح توانمند سازی زنان روستایی به روستاهای پاک است.
حسینی تصریح کرد: دستگاه های اجرایی موثر دراین حوزه شرایط رسیدن این صد روستا به روستای پاک را فراهم سازند.
معاون استاندار با بیان اینکه میزان ماندگاری در روستاهای استان، ۶ دهم درصد از میانگین کشوری نسبت به سال های گذشته بیشتر شده، افزود: آنچه که امروز اهمیت دارد ارتقا و توسعه روستاها و فراهم کردن زمینه ماندگاری و نیز مهاجرت معکوس روستاییان از شهرها است و می توان از ظرفیت خود روستاها در امر توسعه روستا بهره برد.
او با اشاره به نقش زنان در توسعه روستاها که بیش از ۵۱ درصد جمعیت روستایی را تشکیل می دهند، عنوان کرد: امروز از یک میلیون و ۷۰۰ هزار جمعیت روستانشین استان ۸۵۰ هزار نفر را زنان تشکیل می دهند که باید تلاش شود نقش زنان در حوزه توسعه روستایی دیده و تقویت شود.
او با بیان اینکه فاصله توسعه ای بین شهر و روستا زیاد است که باید تلاش کنیم کاهش یابد، گفت: از این منظر زنان و مردان روستایی نیز از هم فاصله دارند که باید برای کم شدن این فاصله تلاش شود و ضرورت دارد از ظرفیت زنان، که بیش از نیمی از ساکنان روستاها هستند استفاده شود که این امر آثار اقتصادی و اجتماعی ارزشمندی برای روستا و نیز شهر خواهد داشت.
 معاون استاندار با بیان اینکه مشارکت نظام مند مردم ،عامل رسیدن به توسعه پایدار است، افزود: با هدف مشارکت نظام مند روستائیان در امر توسعه، طرح هر روستا  حداقل یک تشکل به صورت جدی در استان پیگیری می شود و در اولین گام، در روستاهای قرار گرفته شده در طرح توانمند سازی حداقل یک تشکل مردمی راه اندازی خواهد شد.
معاون استاندار با بیان اینکه نیمه مهرماه روز روستا نامگذاری شده است، گفت:دستگاه های عضو کارگروه توانمند سازی زنان روستایی با رویکرد ارتقای توانمندی های روستائیان برنامه های ویژه ای برای این صد روستا در روز روستا تدارک ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید