دو شرط نهایی شدن ورود هواپیماهای جدید به ایران

فروند ایرباس
فروند ایرباس

در طول روزهای گذشته به دنبال اطلاع رسانی یکی از سایت‌های خارجی مبنی بر ثبت نهایی یک فروند ایرباس ۳۲۱ به نام ایران‌ایر، ورود این هواپیما به ایران قطعی شده و می‌توان در آینده‌ای نزدیک در انتظار ورود آن باقی ماند. موضوعی که به نظر می‌رسد در کنار این ثبت بین‌المللی دو شرط قطعی دیگر نیز خواهد داشت.

توافق ایران با شرکت هواپیماساز ایرباس که از بهمن‌ماه سال گذشته مراحل مختلف آن پیگیری شده و تلاش برای نهایی شدن آغاز شده است، این روزها بیشترین امید را به نهایی شدن دارد. با توجه به موافقت وزارت خزانه داری آمریکا با فروش هواپیماهای ایرباس به ایران، تامین مالی این هواپیماها از سوی نهادهای بین‌المللی والبته نزدیک شدن به مراحل پایانی مذاکرات فنی این امید به وجود آمده تا ورود ایرباس‌ها به ایران قطعی شود.

در این فضا اعلام این خبر که یکی از ایرباس‌های ۳۲۱ خریداری شده از سوی ایران به نام ایران‌ایر رجیستر شده و کد پرواز دریافت کرده است نیز توانست امیدها را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. موضوعی که هرچند امیدوار کننده است اما طبق گفته معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری دو شرط باقی مانده دارد.

علیرضا منظری تاکید کرد: فارغ از آن‌که بحث دریافت رجیستر و اطلاعات درباره آن تا چه حد به طور رسمی قابل پیگیری است، برای آن‌که بتوان ایرانی‌ بودن یک هواپیما و آمدن آن به ایران را تایید کرد دو مسئله اهمیت زیادی دارد.

در صورتی که طبق برآوردهای صورت گرفته ایران از خرید ایرباس ۳۸۰ انصراف دهد، احتمال آن وجود خواهد داشت که هواپیماهایی از خانواده ۳۲۰ یا ۳۵۰ جایگزین آن شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *