صادرات گاز

روسیه قصد دارد از راه ایران به پاکستان و هند گاز صادر کند

رسانه های پاکستان روز دوشنبه گزارش کردند؛ روسیه قصد دارد با نادیده گرفتن فشارهای آمریکا، با احداث خط لوله از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران به پاکستان و هند گاز صادر کند.

اکسپرس تریبون:

 

روزنامه پرتیراژ ‘اکسپرس تریبون ‘ پاکستان در این زمینه نوشت:  با توجه به مشکلات گاز صادراتی روسیه به اروپا به دلیل اختلافات بر سر منطقه کریمه در اوکراین مسکو قصد دارد، بازار جدیدی در شبه قاره هند دست و پا کند.
به گفته یک مقام مسئول، روسیه به پاکستان پیشنهاد داده تا یک خط لوله در موازات ساحل از بندرگوادر تا هند کشیده شود.

به گفته این مقام دولتی در پاکستان که نامی از وی برده نشده است روسیه نیزآماده است هزینه مطالعات امکان سنجی برای احداث این خط لوله را متقبل شود .  این در حالی است که یک مقام روسیه برای گفت و گو درباره این طرح اخیرا از پاکستان بازدید کرده است.
از سوی دیگر مقامات دولتی پاکستان و روسیه برای اجرای این طرح گفت و گو کرده اند.

به گفته این مقام پاکستانی، مقامات آمریکایی مخالف هر نوع احداث خط لوله از ایران به شبه قاره هند هستند. اما هند از احداث خط لوله گاز ساحلی از ایران تا این کشور برای دریافت گاز روسیه استقبال کرده است.
به اعتقاد مقامات هندی این خط امن ترین مسیر برای انتقال انرژی به شبه قاره هند است. هند و پاکستان هر یک به صورت جداگانه با روسیه برای توسعه روابط در حوزه انرژی یادداشت تفاهم امضاء کرده اند .
پیش از این دولت پاکستان برای انتقال گاز مایع LNG از بندر کراچی به لاهور با یک شرکت روسی توافقنامه امضاء کرده است.

در سال‌های اخیر پاکستان با بحران تامین انرژی روبه رو بوده است، به همین منظور پاکستان به دنبال انعقاد قراردادهای مختلف واردات گاز و احداث خطوط در این زمینه می باشد .  از جمله خط لوله صلح، خط لوله تاپی برای واردات از ترکمنستان و واردات ال.ان.جی از قطر بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *