رونق ٢٧ درصدی عملیات کانتینری در بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از تخلیه و بارگیری ۶۶٩ هزار و ٨۴٧ TEU کانتینر و رشد ٢٧ درصدی حجم این عملیات در پیشرفته‌ترین بندرکانتیتری کشور طی چهار ماهه سال جاری، خبر داد.


ابراهیم ایدنی
ابراهیم ایدنی

‌ابراهیم ایدنی با اعلام این مطلب که بزرگترین بندر تجاری ایران طی چهار ماهه سال جاری میزبان بالغ بر هزار و ٣٧۶ فروند شناور با تناژهای مختلف بوده است، خاطرنشان کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش هشت درصدی داشته که از کل شناور ورودی به بندر شهید رجایی، هزار و ٩٧فروند بالای هزار تن وزن داشته است.

وی ضمن اشاره به عملکرد منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از فروردین تا ابتدای مرداد ماه سال ۱۳۹۵ اظهار داشت: طی مدت یاد شده، در مجموع ٢۶میلیون و ۶٢١ هزار و ٨١۵تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که افزایش ٣٢ درصدی طی این مدت به ثبت رسید. مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: از این حجم عملیات بندری، ١۶ میلیون و ٨٢۴ هزار و ٢٣۶ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ٩ میلیون و ٧٩٧ هزار و ۵٧٩ تن اختصاص به مواد نفتی دارد که به ترتیب ٣۴ و ٢٨ درصد افزایش داشته است.

 

صادرات ٣میلیون تن فرآورده نفتی

وی در بخش دیگری از سخنان خود از رشد ۶٢ درصدی صادرات مواد نفتی از بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: ٣ میلیون و ٢٨ هزار و ٩٢٧تن مواد نفتی از طریق این بندر به خارج از کشور صادر شد. به گفته ایدنی، یک میلیون و ٢٧٨هزار و ۶۵٠ تن مواد نفتی طی این مدت از طریق این بندر به داخل کشور وارد و ۴١ هزار و ۶۴١ تن از این گونه کالاها نیز ترانزیت شده است. مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بیان کرد: همچنین کابوتاژ ۵ میلیون و ۴۴٨ هزار و ٣۶١ تن کالای نفتی در این بندر نیز به انجام رسید.

 

افزایش ٧٠ درصدی صادرات و رشد ٧درصدی تزانزیت

این مقام مسئول همچنین حجم کل کالاهای ترانزیت شده از طریق بزرگترین بندر تجاری کشور طی چهار ماه نخست سال جاری را یک میلیون و ۴٩٢ هزار و ٣۶١ تن اعلام کرد و افزود: در این بخش، رشد ٧ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسید.  

 

ایدنی حجم صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران را ١١ میلیون و ۴٠٣ هزار و ۴١١ تن اعلام کرد که ٧٠ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است. وی افزود: طی همین مدت، همچنین ٢ میلیون و ٩١۶ هزار و ٣٧ تن کالای غیر نفتی از طریق این بندر وارد کشور شد که کاهش ١۵ درصدی را نشان می دهد.

 

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در پایان از کابوتاژ ۵۴ هزار و ۵٨۵ تن از این گونه کالاها طی مدت یاد شده سخن به میان آورد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، ترانشیپ ۵٢۵ هزار و ٧۵٩ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر انجام شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *