رکود سنگین صنعت هتلداری در فصل رونق

صنعت­ هتل­داری­ در­ایران­همواره با فراز و نشیب­های گوناگونی روبرو بوده است.درواقع تفاوت­های چشمگیر صنایع مرتبط با هتل­داری کشورمان با کشورهای توسعه یافته آثار منفی مختلفی بر میزان درآمدزایی هتل­داران ایرانی نسبت سرمایه­گذاری آنها در این صنعت داشته است. درآمد هتل درایران وابستگی زیادی بر درآمد حاصل از فروش اتاق داشته و این خود باعث می‌شود که تعیین نرخ و نوسان قیمتی هتل­ها در فصول مختلف، مشکلات گسترده­ای را برای نهادهای نظارتی و هتل­داران ایجاد کند.اما سوال مهم اینجاست که آیا میزان سرمایه­گذاری از سوی یک سرمایه­گذار با بازگشت اصل وسود این سرمایه در مدتی خاص متناسب است؟ درواقع اگر نرخ اتاق در هتل­های کشورمان به طور واقعی تعیین نشود وتناسب منطقی با حجم سرمایه‌گذاری و خدماتی که ارایه می‌شود برقرار نباشد، به تدریج شاهد پایین آمدن سطح کیفی خدمات درهتل‌ها وافزایش فاصله کیفیت خدمات درهتل­های کشور با سایر نقاط دنیا خواهیم بود.

اگر نگاهی مختصر به آمارهتل­های موجود ایران درسال­های اخیر داشته باشیم متوجه خواهیم شد که تعداد هتل­ها درایران رشد قابل توجهی نداشته است و دررابطه با این موضوع کشورمان نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار عقب مانده است.بر اساس سند چشم­انداز ۱۴۰۴، ایران قرار است میزبان ۲۰ میلیون گردشگرباشد تا با استفاده از درآمدهای چشمگیر ارزی این صنعت، چرخ اقتصاد و همچنین تقاضای کار جوانان و متخصصان را پاسخ دهد اما به راستی صنعت هتل­داری یا همان مراکز اقامتی کشور در شرایط کنونی در وضعیت مناسبی به سر می­برند؟ آیا سرمایه­گذاری در صنعت هتل­داری ایران برای سرمایه گذاران صرفه اقتصادی دارد؟ به منظور پاسخ به این سوال­ها وچندین ابهام دیگردر صنعت هتل­داری ایران با دوتن از اعضای کمیسیون گردشگری اتاق ایران گفتگو کرده­ایم تا ازنظرات آنها مطلع شویم.

کمبود ۱۰ هتل ۵ ستاره درتهران

مسعود شیرین کلام دبیر کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر سطح زندگی بسیاری از ایرانی ها به لحاظ مالی تقلیل یافته است گفت:اگر گردشگران خارجی را از لیست مسافران هتل­های ایرانی حذف کنیم به جرات می­ توان گفت که درصد بسیار پایینی از مردم کشور درسفرهای بین شهری برای اقامت در یک شهر به هتل می­روند.

ادمه این مطلب را می توانید در شماره ۳۵۷ ماهنامه صنعت حمل و نقل بخوانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *