شرکت‌های هواپیمایی طی سال‌های برنامه پنجم توسعه بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان زیان دیدند

شرکت‌های هواپیمایی طی سال‌های برنامه پنجم توسعه بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان زیان دیدند

مقصود اسعدی سامانی دبیرانجمن شرکت‌های هواپیمایی از جلسات متعدد ایرلاین های بدهکار با شرکت فرودگاه‌ها وهمچنین شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خبرداد و گفت: بدهی‌های گذشته تخصیص شده و در حال پرداخت است.

وی با اعلام اینکه تبصره ۲۳ قانون بودجه سال ۹۶ نیز هزارمیلیارد تومان اعتبار برای پرداخت بدهی دولت‌به‌شرکت‌های هواپیمایی اختصاص داده است، گفت: شرکت‌های هواپیمایی طی سال‌های برنامه پنجم توسعه بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان بابت انجام پروازهای تکلیفی زیان دیدند و با نرخ‌های تعیین‌شده دچار زیان شدند و خدماتی را به دولت ارائه کرده‌اند که دولت هنوز هزینه‌های آن را پرداخت نکرده است.

سامانی مقدم با تاکید براهمیت مطالبه شرکت‌های هواپیمایی از دولت، ادامه داد: با توجه به اینکه در قانون بودجه امسال نمایندگان مجلس پیش‌بینی این بدهی را کرده‌اند و رقمی معادل هزارمیلیارد تومان اعتبار گذاشته‌اند، انتظار داریم با توجه به مدت کمی که از اعتبار قانون بودجه سال ۹۵مانده است، دولت محترم تدابیر لازم را برای اجرایی کردن این تبصره اتخاذ کند تا دست ایرلاین‌ها نیز برای پرداخت بدهی به شرکت فرودگاه‌ها و  وزرات نفت باز شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به مشکلات فعلی ایرلاین های بخش خصوصی، ادامه داد: نرخ های تکلیفی عامل اصلی عقب ماندگی شرکت های خصوصی است و این ها سال های سال است که نتوانسته اند جان بگیرند. در واقع به دلیل سیاست‌های نادرستی که در‌گذشته اتخاذ شده بود شرکت‌های هواپیمایی نتوانستند فعالیت بازرگانی خود را داشته باشند و بر اساس فرمول‌های جهانی خود را اداره کنند.

دیدگاهتان را بنویسید