طراحی خلاقانه بلندترین پل راه‌آهن در دوران تحریم

مجری پل راه‌آهن اردبیل – میانه گفت: ابداع و طراحی بومی بلندترین پل راه‌آهن در دوران تحریم برای اجرای راه‌آهن اردبیل – میانه بیانگر تلاش مهندسان خوش‌فکر ایرانی است.

به گزارش پایگاه خبری لجستیک و زنجیره تأمین، کامیار یادگاران اظهار کرد: طراحی و اجرای بخشی از راه‌آهن که نیاز به پل‌های خاص داشت، در شرایط تحریم منتفی بود چراکه نیاز به واردکردن تجهیزات و مصالحی مطمئن و با فنّاوری جدید برای احداث پلی داشت که امروز می‌تواند بلندترین پل ساخته‌شده راه‌آهن در ایران نام بگیرد.

وی با اشاره به ساختن بخش‌های فنی و مهم محور راه‌آهن میانه- اردبیل توسط شرکت و طراحان ایرانی خاطرنشان کرد: این پل با در نظر گرفتن مسائل اقلیمی، مصالح موردنیاز و قالب‌های مورداستفاده در آن به روش بومی و با انجام مطالعات علمی توسط گروه مطالعاتی این شرکت طراحی‌شده و هم‌اکنون در حال احداث است.

مجری پل راه‌آهن اردبیل – میانه با اشاره به اینکه این پل‌ها به روهای ترکیبی و ابداعی توسط گروه مهندسان شرکت طرف قرارداد طرح انجام گرفته است، گفت: ما از ترکیب روش‌های سنتی و نوین، قالبی طراحی کردیم که تحت عنوان قالب جهنده می‌تواند سیکل حرکتی ۲.۵ متر در ۷۲ ساعت داشته و برای امکان‌پذیر شدن عملیات اجرایی در وزش باد دره آرپاچای طراحی شده است.

یادگاران به همت و جسارت مهندسان در طراحی این سازه‌ها اشاره و بیان کرد: پیش‌ازاین پل‌های با سیستم اجرای مشابه به ارتفاع حداکثر ۳۰ متر در ایران ساخته‌شده اما در این پل ارتفاع ستون‌ها بالغ‌بر ۸۰ متر است که پیش‌ازاین قالب‌های موردنیاز در این ابعاد از طریق شرکت‌های بین‌المللی تهیه می‌شد و برای اولین بار توسط شرکت ایرانی ساخته شد.

وی افزود: در ساخت این قالب استانداردهای لازم رعایت شده و برای طراحی آن از نقشه‌های اولیه قالب‌های موجود در مطالعه و بازنگری طراحی قالب بلند ایرانی استفاده شد.

گفتنی است پل آرپاچای، در کیلومتر ۳۳۶ از راه‌آهن اردبیل – میانه گلوگاه اجرای طرح راه‌آهن است و شرکت ایرانی با توجه به عدم امکان مصالح و تجهیزات خارجی نسبت به بازنگری و استفاده از روش‌های اجرای منطبق با شرایط ویژه اقدام نموده و علاوه بر اجرای طرح، نسبت به مطالعات قالب‌ریزی، طراحی و بومی‌سازی قالب و تکنولوژی نیز اقدام کرده که می‌تواند نیاز به واردات نمونه‌های مشابه خارجی را منتفی کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *