عبور خط ۱۰ متروی تهران از نمایشگاه بین‌المللی

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) گفت: بر اساس امضای تفاهم‌نامه میان این شرکت و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی مقررشده ست تا در طراحی خط ۱۰ مترو، ایستگاهی هم به نمایشگاه اختصاص داده شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو)، علی امام در مراسم امضای تفاهم‌نامه و همکاری مشترک در احداث ایستگاه نمایشگاه؛ فی‌مابین این شرکت و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: بر اساس اسناد بالادستی، به‌جز ۷ خط فعلی مترو که در دست تکمیل است، ۴ خطر دیگر نیز برای تهران طراحی شده است تا بر این اساس؛ شبکه متروی تهران به ۱۱ خط برسد.

وی ادامه داد: با این اقدام تمامی مناطق ۲۲ گانه به شبکه مترو متصل می‌شوند، چراکه بر اساس طرح جامع؛ هر ۸۰۰ متر از نقاط شهر باید به خطوط شبکه حمل‌ونقل عمومی دسترسی داشته باشند.

امام با اشاره به مذاکراتی که با شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی انجام شده است، افزود: در راستای این مذاکرات در هیئت‌مدیره شرکت مترو نیز تصمیم گرفته شد تا راه‌اندازی ایستگاه نمایشگاه در اولویت کاری ما قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه خط ۱۰ با ۴۱ کیلومتر طول، از محدوده بزرگراه شهید باقری شروع‌شده و با عبور از صدر و نیایش به ایستگاه نمایشگاه خواهد رسید، گفت: هدف شهرداری تهران این است که با همکاری سایر متصدیان ازجمله دولت و شورای اسلامی شهر تهران؛ در زمان مناسبی بتواند شبکه مترو را تکمیل کند.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) با اشاره به‌ضرورت اتصال نمایشگاه بین‌المللی به سیستم حمل‌ونقل مترو اظهار داشت: نمایشگاه بین‌المللی، مجموعه‌ای متعلق به مردم تهران است و حق آنان است که بتوانند برای دسترسی آسان به این مجموعه، از مترو به‌عنوان یک سیستم حمل‌ونقل عمومی پاک استفاده کنند به همین دلیل حدود ۴‌ ماه پیش در جلسه‌ای با میزبانی شورای اسلامی شهر تهران این موضوع مطرح و بررسی شد.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم هرچه سریع‌تر شهروندان این محدوده و سایر علاقه‌مندان به بازدید از نمایشگاه بین‌المللی از خدمات مترو برخوردار شوند، تصریح کرد: صنعت حمل‌ونقل ریلی جزو صنایع بسیار مهم و رو به رشد به شمار می‌آید که در این میان مترو به خاطر سرعت و کم‌هزینه بودن از جایگاه ویژه‌تری برخوردار است.

در ادامه این مراسم بهمن حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز گفت: نمایشگاه‌هایی مانند کتاب یا خودرو را که در این منطقه گره ترافیکی ایجاد می‌کرد را به شهر آفتاب واگذار کردیم و در راستای کاهش ترافیک در این محدوده نیز زمین لازم را در اختیار مترو قرار می‌دهیم تا در کنار سرمایه‌گذار خصوصی مشترک، هزینه‌های ایجاد این ایستگاه تأمین شود.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران افزود: از چند ماه گذشته مذاکراتی با مسئولان شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران آغاز شد تا برای ایجاد دسترسی مناسب شهروندان این منطقه و همچنین ارائه تسهیلات حمل‌ونقلی به بازدیدکنندگان نمایشگاهی، ایستگاه مترو در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی احداث شود.

وی با بیان اینکه هزینه‌های احداث این ایستگاه و برخی تونل‌های مرتبط با آن را شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی متقبل شده است گفت: احداث این ایستگاه مترو و اتصال نمایشگاه بین‌المللی به سیستم حمل‌ونقل قطار شهری باعث می‌شود تا علاوه بر دسترسی آسان بازدیدکنندگان به نمایشگاه؛ شاهد روان‌سازی ترافیک در معابر بزرگراهی حاشیه نمایشگاه باشیم.

گفتنی است تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، شهرداری منطقه یک و شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) منعقد شد تا بر اساس توافقات صورت گرفته، نمایشگاه بین‌المللی تهران به سیستم حمل‌ونقل مترو تهران متصل شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *