عدم خاموشی تابستان درگرو مدیریت مصرف برق

به گزارش خبرنگار صنعت حمل ونقل رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه سومین جشنواره و نمایشگاه توانمندی‌های بهره‌برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا به اعتقاد شما افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق پاسخگو است؟ عنوان کرد:

اگر ارزانی یک کالا موجب مصرف بی رویه شود، کار درستی نیست چرا که بیش از همه هزینه این امر متحمل مشترکان می‌شود. به طور مثال اگر قیمت برق را واقعی نکنیم و این مسئله موجب شود که در فصل تابستان خاموشی داشته باشیم، هزینه‌ای که متحمل مشترکان می‌شود، قطعا بیشتر از پرداخت هزینه قبوض برق است.

به گفته وی، افزایش و اصلاح قیمت آب و برق بیش از هر چیز باید با هدف اثرگذاری بر رویه مصرف مشترکان صورت گیرد و هدف ما نیز از این افزایش چیزی جز این نبوده است. وی در خصوص این مسئله که آیا در تابستان دچار خاموشی خواهیم شد؟ گفت: تلاش ما این است که تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم اما واقعیت این است که اصلی ترین اتکای ما به مردم است. یعنی اگر هر فردی خود را مدیر آب و برق بداند، قطعا دچار مشکل نخواهند شد.

وزیر نیرو با اشاره به تشکیل بازار آب در کشور گفت: قطعا تشکیل این بازار می‌تواند تاثیرات زیادی را به دنبال داشته باشد لذا ما پیگیر این هستیم تا استان‌ها بتوانند با تفویض اختیار تصمیمات جدی را درباره چگونگی استفاده از منابع آب بگیرند.

اردکانیان با بیان اینکه ۵۰ میلیارد مترمکعب مخازن آبی کشور است، گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از این مخازن آب ندارند که این مسئله این ظرفیت بالا را در شرایط بحرانی ایجاد کرده تا همین مخازن نیز بتواند نیازهای مردم را برطرف کند که این مسئله می‌تواند دستاورد مهمی در زمینه کارهای فنی باشد.

به گفته وی با برنامه‌ریزی و کارهای انجام شده قصد داریم میزان دسترسی به آب شرب در جامعه روستایی را به بالای ۹۵ درصد برسانیم. اما باید به این مسئله توجه کرد که وقتی صحبت از سازگاری با کم‌آبی می‌شود، منظور این نیست که آب کمتری مصرف کنیم بلکه هدف این است که تا با رعایت مصرف بتوانیم گام‌هایی را در پیشبرد برنامه‌ها برداریم.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت استفاده از آب‌های خاکستری در کشور گفت: در حال حاضر سه میلیارد مترمکعب پساب در کشور تولید می‌شود که متاسفانه نه تنها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه این پساب‌ها موجب آلوده شدن منابع محدود آب شیرین کشور می‌شود.

اردکانیان تصریح کرد: درشرایط فعلی لازم است دولت به بخش خصوصی توجه بیشتری داشته باشد و منابع مالی قابل ملاحظه‌ای را در حوزه جمع‌آوری پساب در نظر بگیرند.

به گفته وی در حال حاضر شرکت‌های متعددی علاقه‌مند به مشارکت در سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند که کارهای مقدماتی در حال انجام است.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود در سالن همایش با بیان اینکه در حوزه مدیریت تقاضا لازم است تا عرضه‌کنندگان کار مشترکی را در حوزه سیاست‌ها انجام دهند، گفت: برای این مهم نیاز به شاخه علوم اجتماعی است. لذا وزارت نیرو به دنبال این است تا مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی را در این وزارتخانه ایجاد کند و قرار شده تا از امروز این مرکز فعالیت خود را به صورت جدی انجام دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *