مصوبه مجلس که شرایط ناوگان یخچال‌دار ایران را متحول می‌کند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون حمل‌و‌نقل بین‌المللی موادغذایی فسادپذیر موافقت کردند که یک فعال صنفی این الحاق را موفقیتی بزرگ برای کشور ایران ذکر کرد.

به گزارش پایگاه خبری لجستیک و مدیریت زنجره تامین، رئیس هیئت مدیره انجمن رانندگان کامیون‌های یخچال‌دار استان تهران گفت: موضوع مورد اشاره کنوانسیون جهانی و بسیار مهم ATP  است یعنی کنوانسیون جهانی حمل‌‌‌ونقل مواد غذایی و فاسدشدنی که گواهینامه حمل آن با عنوان اختصاری FRC  و مختص حمل‌و‌نقل ناوگان یخچال‌دار است، به ناوگان یخچال‌دار تعلق می‌گیرد.

عبدالله خانعلی افزود: ناوگان یخچال‌دار کشورهایی که عضو این کنوانسیون نیستند اجازه حمل و جابه‌جایی این مواد را در کشورهای عضو ندارند.

وی تاکید کرد: یکی از محدودیت‌ها جابه‌جایی خون و فرآورده‌های خونی است که در حال حاضر جهت فرآوری و تفکیک اجزای خون به کشورهای اروپایی از جمله آلمان ارسال و پس از انجام عملیات مخصوص مجددا به ایران بازگردانده می‌شود و متاسفانه به‌دلیل اینکه ایران جزو این کنوانسیون نیست ناوگان یخچال‌دار ایرانی مجاز به بارگیری و حمل آن نیست و ناوگان یخچال‌دار ترکیه‌ای با دریافت هزینه‌های بسیار این کار را انجام می‌دهند.

خانعلی خاطرنشان کرد: الحاق کشور ایران به کنوانسیون جهانی حمل‌و‌نقل مواد غذایی و فاسد شدنی ATP و دریافت گواهینامه FRC موفقیتی بزرگ برای کشور ایران، دولت، مسئولان وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری، رانندگان و ناوگان یخچال‌دار حامل کننده حمل‌و‌نقل مواد غذایی و فاسد شدنی محسوب می‌شود.

این فعال صنفی گفت: تحقق این امر زمینه رشد و شکوفایی و منبع درآمد بسیار مطلوب و چشمگیری برای حمل‌و‌نقل بین‌المللی یخچال‌دار ایران خواهد بود.

نمایندگان مجلس روز گذشته (سه‌شنبه ۸ مرداد) با ۱۶۶ رأی موافق، ۶ رأی مخالفت و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر، با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حمل‌و‌نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر موافقت کردند.

به موجب ماده واحده این لایحه به ایران اجازه داده می‌شود به موافقنامه حمل‌و‌نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای این گونه جابه‌جایی‌ها (مورخ یکم سپتامبر ۱۹۷۰ میلادی برابر با دهم شهریور ۱۳۴۹ هجری شمسی) به شرح پیوست مشتمل بر ۲۰ ماده، سه ضمیمه و ۶ پیوست ملحق شود و اسناد الحاق را نزد امین اسناد موافقنامه تودیع کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *