منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته در جلسه شورای سیاستگذاری همایش ملی خودروهای آینده:اولویت شرکت‌های دانش بنیان در تولید خودروهای برقی

به گزارش خبرنگار سایت ماهنامه صنعت حمل و نقل نشستی با حضور دکتر منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته و همچنین دکتر سید شهریار زینی مدیر طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته به منظور هم اندیشی و برنامه ریزی در خصوص همایش ملی خودروهای آینده برگزار شد. 

منوچهر منطقی در جلسه شورای سیاستگذاری همایش ملی خودروهای آینده در ابتدا بیان کرد: ما در ستاد توسعه فناوری، سیاستی را اتخاذ کردیم تا براساس آن برنامه‌های راهبردی خود را پیش ببریم؛ زیرا فناوری‌های نوظهوری در کشور شکل گرفته که ما نمی‌توانیم نسبت به آنها بی‌تفاوت باشیم.

وی با اشاره به این که باید همایش ملی خودروهای آینده براساس ۴ محور کلیدی اجرایی شود، گفت: در این زمینه باید سناریوهای مختلفی طراحی شود که در کشورهای توسعه یافته عملیاتی شده است. همچنین تک قوانین مطرح شده در حوزه تولید خودروهای برقی و هیبریدی بازنگری و اجرایی شود. منطقی ادامه داد: باید سنایوری تجاری‌سازی و بحث زیست‌بوم نوآوری را در بخش‌های مختلف درگیر و قیمت تمام شده محصول را با دقت مورد بررسی قرار دهیم.

هم اکنون خودروی برقی در اروپا با ۳۰ هزار دلار و در چین با ۱۰ هزار دلار تولید می‌شود. ما نیز باید به دنبال تولید خودروی باکیفیت با قیمت پایین باشیم. برای این که بتوانیم به این نکته کلیدی دست یابیم، باید شرکت‌های دانش‌بنیان را در این عرصه درگیر کنیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود؛ در شرایط فعلی اقتصادی نمی‌توانیم از دولت انتظار کمک داشته باشیم؛ بلکه باید به سمت ارائه راهکارهای نوآورانه حرکت کنیم.

بنابراین شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند تمام المان‌ها اجرایی را برعهده بگیرند و این امر زمانی محقق می‌شود که مدل بیزینس برای آن طراحی شود.

وی در پایان ارائه سنایورهای مختلف برای تولید خودروهای برقی و موتورسیکلت‌، مطالعه دقیق قوانین و حمایت و حضور مداوم شرکت‌های دانش‌بنیان و بیزینس مدل نوآورانه را از جمله راهکارهای کلیدی برای انجام این امر مهم عنوان کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *