شرکت های نفتی

نرخ فرآورده‌های نفتی ٢۵ درصد رشد کرد

مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با توجه به افزایش ٩ درصدی ناشی از نرخ تسعیر ارز (تغییر مبنا از ارز مبادلاتی به ارز آزاد) و رشد ١۵ تا ١۶ درصدی قیمت جهانی، در مجموع نرخ فرآورده‌های نفتی نزدیک به ٢۵ درصد افزایش یافته است.


به گزارش وزارت نفت، «محمدرضا مظلومی» به افزایش قیمت جهانی فرآورده‌های نفتی اشاره کرد و افزود: تاکنون فرآورده‌های نفتی برای صادرات با نرخ تسعیر ارز آزاد عرضه می‌شد و خریداران داخلی از ارز مبادلاتی استفاده می‌کردند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه دیگر شرکت‌های تولیدی مانند پتروشیمی‌ها از مدت‌ها پیش مبنای نرخ‌گذاری را با نرخ آزاد محاسبه می‌کردند، بنابراین بر اساس مصوبه تازه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از این پس این فرآورده ها با نرخ آزاد به قیمت روز در بورس عرضه می شود.

مظلومی ادامه داد: نرخ اعلام شده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در بورس، نرخ پایه عرضه است.

به گفته مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس و شفاف‌سازی معاملات همه خریداران از فرصت یکسان بهره‌مند می شوند.

وی تاکید کرد شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران شفاف‌ترین سازوکار فروش و صادرات فرآورده‌های نفتی را دارد و گفت: اگر قیمت‌های اعلام شده در بورس سبب رونق و افزایش معاملات نشود و کارساز نباشد، امکان تعدیل قیمت‌ها وجود دارد.

وی گفت: عرضه فرآورده‌های نفتی با قیمت پایه در بورس سبب تعادل میان عرضه و تقاضا و شفاف‌سازی معاملات می شود. بر اساس مصوبه جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران که به پالایشگاه‌های نفت خام کشور ابلاغ شده است، قیمت فروش همه فرآورده‌های نفتی ویژه به جای ارز مبادله‌ای با ارز آزاد محاسبه می شود.

بر اساس این مصوبه، قیمتگذاری فرآورده‌های نفتی فرعی جزو وظایف ذاتی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران است و قیمت‌ها با توجه به نرخ نفت خام و فرآورده‌های اصلی در عرصه جهانی مشخص و اعلام می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *