۴۰۰ هزار تن کالای اساسی و استراتژیک در بندر شهید رجایی تخلیه شد

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، حجمی نزدیک به ۴۰۰ هزار تن کالای اساسی و ویژه در بندر شهید رجایی از کشتی‌ها تخلیه و روانه بازارهای داخلی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، اله مراد عفیفی پور با اشاره به تدابیر و تمهیدات اندیشیده شده برای خدمات‌رسانی سریع و دقیق به کشتی‌های حامل کالاهای اساسی موردنیاز مردم در بندر شهید رجایی اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون، برای کمک به شرایط اقتصادی کشور تلاش کردیم تا برای ترخیص و خروج کالاها از بندر شهید رجایی به‌عنوان اصلی‌ترین دروازه تجارت بین‌المللی ایران تسهیلاتی را فراهم کنیم و این امر باعث شده تا خروج کالاها سرعت بیشتری بگیرد.

وی افزود: علاوه بر پهلو دهی بدون نوبت و تخصیص امکانات و تجهیزات تخلیه کالاها از کشتی و نگهداری آن‌ها در محوطه‌ها، هماهنگی‌های مؤثری با دستگاه‌های همکار ازجمله گمرک صورت گرفته تا کالاهای اساسی وارده به بندر در کمترین زمان ممکن از بندر خارج و به مقاصد تعیین‌شده در داخل کشور ارسال شود.

عفیفی پور با اشاره به تخلیه ۳۹۴ هزار و ۱۵۴ تن انواع کالای اساسی، استراتژیک و ویژه از کشتی‌ها در بندر شهید رجایی خاطرنشان کرد: طی نخستین ماه بهاری امسال ۲۰۷ هزار و ۴۹۷ تن و در ماه اردیبهشت نیز ۱۸۶ هزار و ۶۵۷ تن ازاین‌گونه کالاها در اسکله‌های این بندر تخلیه و برای تنظیم بازار روانه استان‌های مختلف شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان عمده این کالاها را شامل ۱۲۳ هزار تن شکر، ۱۲۲ هزار تن روغن نباتی و حیوانی، ۸۸ هزار تن کود و سموم شیمیایی، ۴۹ هزار تن برنج و ۱۰ هزار تن کاغذ برشمرد.

عفیفی پور اضافه کرد: تشریفات مربوط به تخلیه کالاهای اساسی از کشتی به‌سرعت و با دقت عملیاتی لازم انجام و کامیون‌ها پس از بارگیری بدون معطلی روانه استان‌های مختلف کشور می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات اعلام‌شده از سوی کشتیرانی‌ها و صاحبان کالا، برنامه‌ریزی‌شده است تا دست‌کم ۱۰ فروند کشتی حامل دام زنده و محموله‌های شکر و روغن خوراکی در سال جاری در بندر شهید رجایی پذیرش و به فراخور نیاز کشور و بدون قائل شدن محدودیت زمانی برای تنظیم بازار روانه بازارهای داخلی شوند.

وی تأکید کرد: تلاش می‌کنیم با همکاری ارگان‌های دیگر این سرعت بیش‌ازپیش افزایش یابد، خروج کالا از بندر تسهیل و ماندگاری کالاها کمتر شود تا کالاها سریع‌تر به دست مصرف‌کننده نهایی برسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای کالاهای اساسی ازجمله برنج و روغن و سایر مایحتاج مردم، گفت: کشتی‌های حامل این‌گونه کالاها بدون نوبت در اسکله‌های ۴۰ گانه این بندر پهلو دهی می‌شوند و انبارهایی برای نگهداری این‌گونه کالاها در نظر گرفته‌شده تا به‌محض انجام تشریفات گمرکی از بندر خارج شوند که این روند طی فصل بهار امسال سرعت خیلی خوبی گرفته است.

وی همچنین با تشریح ظرفیت‌های بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور که بر فرآیند ورود و خروج کالا به‌ویژه کالاهای اساسی مؤثر است، گفت: پایانه‌های ریلی– کانتینری این بندر بالغ‌بر ۷۰۰ هزار TEU (هر واحد TEU معادل یک کانتینر ۲۰ فوت) ظرفیت نگهداری کالا دارند و می‌توان کانتینرها را در شرایط ایمن به‌وسیله واگن به بندر وارد و از آن خارج کرد.

عفیفی پور اضافه کرد: از طرفی دیگر، در بندر شهید رجایی بالغ‌بر ۲ هزار پلاک یخچالی وجود دارد که امکان پذیرش هر نوع کالای وارداتی و صادراتی که نیازمند خدمات سردخانه‌ای بسته به دمای استاندارد موردنیاز برای نگهداری کالا باشد، وجود دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در پایان به فعالیت بیش از ۵۰ پایانه و محوطه نگهداری کالا با راهبری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی اشاره کرد و گفت: همه فعالان بخش دولتی و خصوصی امکانات و تسهیلات ویژه‌ای را فراهم کرده‌اند تا خدمات تخلیه کالا از کشتی، بارگیری محموله‌های صادراتی و خروج کالاها از بندر در کمترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت، انجام شود.

وی از تخلیه و بارگیری حجمی نزدیک به ۱۲ میلیون تن انواع کالا و صعودی شدن حجم صادرات غیرنفتی طی ۲ ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: از این رقم، ۷ میلیون و ۷۱۵ هزار و ۵۸۴ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و سه میلیون و ۹۹۰ هزار و ۶۱۱ تن فرآورده‌های نفتی تخلیه و بارگیری شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *